Dünyanın En Hızlı Asansörü An İtibariyle Hitachi! (21mt/sn)
Cihan Lift | Asansör Malzemeleri, Ankara Asansör Market

Dünyanın En Hızlı Asansörü An İtibariyle Hitachi! (21mt/sn)

Hitachi, Ltd. 02 Ekim 2019 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Guangzhou şehrinde bulunan Guangzhou CTF Finans Merkezine teslim ettiği asansörleri ile Guinness World Records ünvanı aldı ve 1.260 m / dak. hıza sahip asansörleri ile dünyanın en hızlı asansörüne resmen imza atmış oldu.

2012 yılında Hitachi Building Systems Co., Ltd. ve Hitachi Elevator China ile birlikte Guangzhou CTF Finans Merkezi için 151 asansör ve yürüyen merdiven siparişi aldı. Guangzhou'da kurulan yeni iş merkezinde 530 metre yüksekliğindeki birinci sınıf gökdelen kompleks binalarından biri olan Guangzhou CTF Finans Merkezi; ofisler, daireler, oteller ve ticari tesislerden oluşuyor. İlk kat ve otel lobisini 95. kata bağlayan 1.260 m / dak. hızındaki Hitachi marka asansörün çalışması ile birlikte 21mt/sn hızı ile Hitachi marka asansörlere Guinness World Records ünvanı verildi. Bu asansörler 95. kata 43 saniye gibi rekor bir hız ile çıkabilecekken, asansör içerisinde yer alan yolcuların da hızdan ve basınçtan etkilenmemesi için özel teknolojiler kullanılıyor.

Büyük şehirlerdeki insan nüfusunun hızla artışı, yüz ölçümü geniş olan bölgelerde dahi dikey yapılaşmanın ortaya çıkmasına sebep oluyor. Dev bir şirketin ya da İrili ufaklı onlarca farklı küçük işletmenin bulunduğu gökdelenler bunun en gerçekçi örneği. Hal böyle olunca elbette bu gökdelenlerin asansörleri de büyük önem taşıyor; zira en üst katlara çıkmak isteyen kişilerin asansörde dakikalarca beklemesi hayli can sıkıcı. Dolayısıyla bu noktada da hızlı asansörler devreye giriyor.

Çin'in hatta dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olan CTF Finans Merkezi binası aynı zamanda "dünyanın en hızlı asansörüne" sahip. Tokyo merkezli Hitachi'nin geliştirdiği 530 metre yüksekliğindeki asansör, saatte 76 km hıza ulaşarak zemin kattan 95.kata (son hat) çok kısa bir sürede çıkabiliyor.